Самостійних, яскравих жіночих персонажів у кіно та літературі не так і багато. Зазвичай, чоловіки стоять в центрі сценаріїв. Останнім часом ця тенденція змінюється, проте суттєво на масову культуру це не впливає.
Культових персонажок, які б символізували Новий Рік чи Різдво, насправді, мало. Зазвичай, свято асоціюється із Сантою або Дідом Морозом. Так, ми маємо супутницю Снігуроньку, але вона аж ніяк не центральний персонаж, а помічниця. Снігуронька у казках та фольклорі існує як «доповнення» до Діда Мороза.
Але я хочу розповісти про Бефану. Це персонажка італійської міфології, яка є аналогом Санти.
Хтось називає Бефану відьмою, хтось - феєю. Вона може явитися як і в образі беззубої бабусі, так і в образі молодої красуні. Бефана приносить подарунки дітлахам через димохід, в приготовані шкарпетки для подарунків. «Хорошим» дітям вона дарує подарунки, а «поганим» кладе до шкарпетки вугілля. Але це не звичайне вугілля, а цукерка, яка фарбує язик у чорний колір.
Дорослі ж в ніч з 5 на 6 січня залишають для феї келих вина та частування.
Бефана - дивна суміш язичництва та християнської легенди про Різдво.
За легендою Бефана народилася у Віфлеємі. До її хатини постукали волхви, попросившись відпочити. Бефана впустила їй і за це волхви покликали її з собою. Але Бефана відмовилася через надлишок справ. Та згодом вона взяла свою чарівну мітлу та почала дарувати подарунки всім дітям. Поселилася фея в Італії. Ця країна сподобалася їй найбільше.
Є казкова повість про Бефану: Джанні Родарі «Подорож Блакитної Стріли». Там Бефана виступає звичайною літньою леді, господаркою магазину з подарунками, які доставляє дивним способом - на чарівній мітлі.
Бефана - самодостатня, унікальна персонажка, чим вам не символ феміністичного свята. Вона як звичайна жінка: іноді фея, іноді відьмочка, але подарунки дарує всім.
Comentarios